Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brześć Jana Lebensteina

18 września 1999 | Plus Minus | MN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

LOSY

Brześć Jana Lebensteina

Jan Lebenstein

Józef Lebenstein

Czesław Hołub

MAREK NOWAKOWSKI

Miasto-twierdza. Silny garnizon. Ważny węzeł kolejowy. Okazały dworzec - typowa architektura carskich gmachów urzędowych. Siedziba władz wojewódzkich. Polesia czar już blisko. Wojewodą był Kostek-Biernacki, którego nazwisko kojarzono w późniejszej negacji II Rzeczypospolitej z Berezą Kartuską. Nie wiadomo, czy tutaj pisał opowiadania o Polesiu, wydane w tomach pt. "Diabeł zwycięzca" i "Straszny gość". Stąd zaczynały się przedwojenne Kresy Wschodnie. Rzeka Bug była naturalną granicą zachodu ze wschodem. Również ważną arterią komunikacyjną, łączyła Morze Czarne z Bałtykiem przez Dniepr, Prypeć, Pinę, Muchawiec i Kanał Królewski.

Mieszanka narodowości. Silna polskość w mieście. Jeszcze Żydzi. Tutaj urodził się i kończył gimnazjum polskie Menachem Begin, przywódca młodzieży syjonistycznej, żołnierz Korpusu Andersa, bojownik Irgunu, jeden z twórców państwa Izrael.

Wieś w przewadze białoruska. Posiadłości ziemskie w rękach Polaków. Tradycje patriotyczne żywe w pamięci. Po lasach i mokradłach można było napotkać krzyże powstańcze z 1863 roku. Niedaleko od Brześcia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1807

Spis treści
Zamów abonament