Choroba mediów na politykę
Choroba mediów na politykę
STEFAN BRATKOWSKI
Ożyły pretensje do dzienników telewizyjnych, czyli do największych gazet polskich, zwłaszcza do "Wiadomości" TVP i "Panoramy", o manipulacje polityczne, sterowanie nastrojami opinii publicznej, uleganie naciskom ze strony różnych partii.
Zjawisko to nie jest niczym nowym w praktyce naszej młodej demokracji, przybrało tylko na sile i, powiedziałbym, stało się bardziej ostentacyjne.
Jacek Maziarski, który teraz dymisją zaprotestował przeciw tym operacjom, musiał być ich świadom już dawno, a mam podstawy sądzić, że szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jacek Snopkiewicz, od dawna musi manewrować między różnymi wpływowymi postaciami TVP, z których jedna ma wygrać następne wybory dla dzisiejszego prezydenta, druga - odbudować wpływy PSL, trzecia - wydusić zmianę rządu przed upływem kadencji, itd., itp.
"Wiadomości" są więc dziennikiem chorym z istoty, a "Panorama" wręcz emanuje chorobą. Nie chodzi tu tylko o Snopkiewicza. Każdy na jego miejscu zachowywałby się tak samo, budując krąg ludzi sobie oddanych i dyspozycyjnych, mniej ceniąc profesjonalizm niż lojalność. To dyktuje bowiem gra. Gra chora, którą stworzyła od początku ustawa wypromowana przez mojego serdecznego niegdyś przyjaciela, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta