Błędy w dokumentowaniu
Koszty uzyskania przychodów
Błędy w dokumentowaniu
Z podatkowego punktu widzenia o możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej nie decyduje samo tylko faktyczne ich poniesienie, ale to, czy poniesiono je w celu uzyskania przychodu, co powinno być udokumentowane - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 kwietnia 1999 r. (I SA/Lu 128/98).
Małżonkowie S. uzyskiwali w 1995 r. przychody z działalności gospodarczej. On prowadził tę działalność samodzielnie, ona - w spółce cywilnej. Za 1995 r. złożyli wspólne zeznanie podatkowe PIT-31.
Początek sprawie dała kontrola podatkowa przeprowadzona w tejże spółce. Urząd skarbowy uznał, iż spółka bezpodstawnie zaliczyła w koszty uzyskania przychodów: wynagrodzenia wypłacone małżonkowi jednego ze wspólników i jednemu wspólnikowi; wydatki na rozmowy telefoniczne wspólników z ich prywatnych telefonów; koszty reprezentacji i reklamy; koszty używania prywatnego samochodu do celów działalności gospodarczej. Z tych powodów, zdaniem przedstawicieli fiskusa, doszło do zaniżenia dochodu i co za tym idzie - podatku.
Gdy chodzi o pierwszą zakwestionowaną pozycję, urząd powoływał się na art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta