Anatomia ułomności
Niepełnosprawni i ustawa
Anatomia ułomności
Włodzimierz Sobczak
Od pewnego czasu toczy się publiczna dyskusja o celowości i prawidłowości funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dyskusja ożywiła się po opublikowaniu raportu NIK z kontroli działalności PFRON w 1998 roku.
Jak zwykle w takich przypadkach nie brakuje skrajnych ocen i pewnego ładunku emocji. Jest to zrozumiałe wobec faktu, że zakłady pracy chronionej korzystają z różnych ulg, w tym podatkowych, a w procedurach przyznawania wsparcia finansowego przez PFRON nadal wiele jest uznaniowości.
Nie ulega jednak wątpliwości, że problem wyrównywania szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy wymaga szczególnego traktowania, a co ważniejsze - określenia długofalowej polityki państwa w tym obszarze. Tworzenie korzystnych warunków do zatrudniania osób niepełnosprawnych sprzyja obniżaniu społecznych kosztów pomocy tym osobom, a im samym daje szansę aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dyskusja powinna więc toczyć się nie o, oczywistej dla cywilizowanych społeczeństw,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta