Polski Cukier w natarciu
Ważą się losy prywatyzacji branży
Polski Cukier w natarciu
Komentarz: Polski czy tani
Ważą się losy prywatyzacji przemysłu cukrowniczego. Dzieje się tak za sprawą zgłoszonej przez NSZZ "Solidarność" RI, a popartej przez pozostałe związki rolników koncepcji utworzenia monopolistycznej organizacji Polski Cukier SA. Według tej koncepcji, plantatorzy buraków cukrowych mogliby z czasem stać się głównymi udziałowcami proponowanego koncernu.
Koncepcja utworzenia Polskiego Cukru jest sprzeczna z założeniami rozpoczętej już prywatyzacji branży, która zakłada, że cukrownie znajdą inwestorów, głównie zagranicznych, skłonnych do ich dokapitalizowania i zrestrukturyzowania.
Stan na dzisiaj
W Polsce jest obecnie 76 cukrowni (przed 1995 r. było ich 78, ale dwa zakłady ogłosiły upadłość). 18 cukrowni znajduje się poza strukturami czterech spółek cukrowych. Jedna - Cukrownia Szczecin - jest przedsiębiorstwem państwowym przekazanym pod nadzór wojewody, 14 cukrowni działa w 12 spółkach prywatnych, gdzie w większości udziałowcami są zagraniczne koncerny cukrownicze, pozostałe trzy (Michałów, Ciechanów i Włostów) są obecnie włączone do grup kapitałowych dwóch dużych cukrowni (Glinojeck i Ropczyce), sprywatyzowanych przez strategicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta