Kłopoty z definicjami
" Uszczuplenie podatku", "narażenie na uszczuplenie podatku" i "zaległość podatkowa"
Kłopoty z definicjami
JOANNA NACZYŃSKA PIOTR URBAŃSKI
Konsekwencje powstania zaległości podatkowej należą wyłącznie do sfery administracyjnoprawnej.
Głównym celem naszej publikacji ("Uszczuplenie podatku i zaległość podatkowa to nie to samo" - "Rz" z 14 maja) nie była bynajmniej analiza rozróżnienia i relacji tych pojęć - choć sugeruje to redakcyjny tytuł - lecz zwrócenie uwagi na dokonaną przez Ministerstwo Finansów, a wcześniej Izbę Skarbową w Katowicach, pozbawioną naszym zdaniem podstaw prawnych, interpretację art. 99 ustawy karnej skarbowej (u.k.s). Koncentrowaliśmy się na pojęciu "narażenie na uszczuplenie należności podatkowej" jako znamieniu czynu zabronionego określonego w art. 99 u.k.s.
Dla pełnego zrozumienia problemu trzeba usystematyzować relacje desygnatów znaczeniowych pojęć: "uszczuplenie podatku", "narażenie na uszczuplenie podatku" i "zaległość podatkowa". Żadnych wątpliwości, jak wskazuje dotychczasowa praktyka, nie nasuwa definiowanie i stosowanie pojęcia "zaległość podatkowa". Zostało bowiem literalnie określone w art. 51 ordynacji podatkowej z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 137, poz. 926 z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta