Z nadzorem władzy wykonawczej czy bez
Konferencja Sędziów Polskich
Z nadzorem władzy wykonawczej czy bez
Upadek autorytetu sądów nie jest rezultatem zaniedbań sędziów, prokuratorów, adwokatów, lecz polityków, którzy albo mają ograniczoną wiedzę o władzy sądowniczej, albo nie są zainteresowani silnym wymiarem sprawiedliwości - stwierdził Joachim Janik, prezes Sądu Okręgowego w Opolu, autor referatu "Raport o stanie polskiego sądownictwa" otwierającego drugi dzień Konferencji Sędziów Polskich.
Iluzoryczna niezawisłość sędziowska i niskie zarobki powodowały, iż z sądów odchodzili do innych zawodów prawnicy zdolni, przedsiębiorczy i samodzielnie myślący. W efekcie pod koniec 1998 r. na ponad 7 tys. sędziów jedynie 15 proc. to osoby, które przekroczyły 50 lat, a 64 proc. to kobiety.
Stałe rozszerzanie kompetencji sądów powoduje, że napływ spraw w latach 1989-98 zwiększył się o 220 proc. - z 2 do 6,4 mln. Na każdego statystycznego sędziego przypadało ich w 1998 r. aż 920. Ponieważ ze względu na dodatkowe urlopy pracują oni około 10,5 miesięcy w roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta