Omówienia - 990930
- Piątek
- Sobota
- Niedziela
- Poniedziałek
- Wtorek
- Środa
- Czwartek
- PIĄTEK
Okręt
Najpierw był światowy sukces książki Lothara-G?nthera Buchheima (także u nas za sprawą Wydawnictwa MON), stanowiącej wynik wojennych doświadczeń autora, gdy jako szeregowy członek załogi niemieckiego U-Boota przemierza morza i głębie oceanów. To swoisty rachunek sumienia uczestnika zdarzeń brutalnych, wplątanego bez swojej woli w okrucieństwo i grozę wojny. Doskonale przedstawiona tam została mentalność niemieckich marynarzy, swoistej arystokracji wśród żołnierzy, ich postawy i metody działania, ale także wszechogarniający ludzki strach, zwalczany i skrzętnie kamuflowany brutalnością codziennych zachowań.
Zrealizowana przez Wolfganga Petersona w 1981 r. ekranizacja jest niezwykle wierna oryginałowi. Reżyser skupił się głównie na kameralnych scenach z wnętrza okrętu podwodnego, ukazując przerażające poczucie klaustrofobii, nieodłącznie towarzyszące wszystkim podwodnym załogom. Ale udały mu się również, zrealizowane z dużym inscenizacyjnym rozmachem, sceny podwodnych bitew, a także wstrząsające kadry opadania okrętu na dno Cieśniny Gibraltarskiej.
Przy całej atrakcyjności wizualnej nie znajdziemy w "Okręcie" cienia apoteozy wojny. Wprost przeciwnie, to film przesiąknięty pacyfizmem,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta