Wyprawka na drogę w XXI wiek
Jakie cechy pomogą szefom firm osiągać sukcesy w przyszłości
Wyprawka na drogę w XXI wiek
Zarządzanie firmami dziś i w przyszłości, a więc w czasach burzliwych zmian organizacyjnych, oznacza dużą rotację na stanowiskach dyrektorów generalnych. Profesjonalni szefowie przedsiębiorstw odchodzą, bo nie mogą poradzić sobie z ogromem zadań związanych z kierowaniem wielobranżowymi, wielonarodowymi i puchnącymi w wyniku ciągłych fuzji i przejęć organizacjami. Nie chcą też identyfikować się z firmami, które w wyniku restrukturyzacji masowo redukują zatrudnienie, łączą się z innymi zawierając strategiczne alianse, kupują i sprzedają przedsiębiorstwa.
Dzisiejsi szefowie firm trwają na stanowisku o połowę krócej niż ich poprzednicy. Z raportów firmy Korn/Ferry i Uniwersytetu Columbia wynika, że coraz częściej mamy do czynienia z szefami wielkich korporacji, którzy zmieniają pracę co cztery lata. W 1998 roku, jak podaje magazyn "Working Woman", w USA ponad 25 proc. dyrektorów generalnych (CEO) zmieniło pracę, podczas gdy w 1997 roku rotacja na najwyższych stanowiskach wyniosła 20 proc., natomiast w 1996 r. - tylko 8 proc. W dyrektorskich gabinetach coraz rzadziej można zobaczyć zdjęcia rodzinne, bo zanim nowy dyrektor zdąży je powiesić, już jest na wylocie.
Wizytówka przyszłości
Bliższe poznanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta