Europa potrzebuje Polski
Europa potrzebuje Polski
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
ELMAR BROK, JAN KRZYSZTOF BIELECKI
Od dziejowej zmiany, jaka dokonała się w latach 1989 - 1990, i od upadku żelaznej kurtyny Republika Federalna Niemiec jest nieustannie jednym z najbardziej aktywnych zwolenników zbliżenia reformujących się państw Europy Środkowej i Wschodniej do Zachodu, do jego organizacji i instytucji.
Inaczej postępują te państwa członkowskie Unii Europejskiej, które nadal odnoszą się sceptycznie do idei rozszerzenia UE na wschód. Dlatego nie może dziwić, że w sprawie przyjęcia nowych członków Rada Europejska zdecydowała się podjąć negocjacje z reformującymi się państwami Europy Wschodniej wtedy, gdy przewodnictwo sprawowały Niemcy. Nastąpiło to dopiero w grudniu 1994 roku, po zakończeniu konferencji rządowej poświęconej reformie traktatu z Maastricht. W marcu 1998 roku Unia podjęła rozmowy sondujące w sprawie negocjacji członkowskich z sześcioma spośród jedenastu państw kandydujących. Wśród nich znalazła się Polska.
Wdzięczni za "Solidarność"
Bardzo ważnym powodem niemieckiego zaangażowania się w sprawę włączenia Polski do UE jest wdzięczność za rolę, jaką "Solidarność"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta