Wyprawa w Dwudziestolecie
Wyprawa w Dwudziestolecie
PLAC ZAMKOWY
CZESŁAW MIŁOSZ
Nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego ukazuje się w tych dniach książka Czesława Miłosza "Wyprawa w Dwudziestolecie", będąca antologią tekstów z okresu międzywojennego opatrzoną komentarzami poety. Poniżej drukujemy fragment Wstępu oraz rozdziału "Stolica". (red.)
Polska odzyskała niepodległość w roku 1918 i do września 1939 roku była państwem suwerennym. Później, w 1939 roku, nastąpił rozbiór tego państwa pomiędzy dwóch sąsiadów i po wojnie zależność od Moskwy. Długi okres, który nas dzieli od tamtej Polski między wojnami, przyczynił się do sprzecznych sądów o tym, czym było życie w niezależnym państwie. Musiało też wkraść się sporo idealizacji w wyobrażenia o Polsce wolnej, przeciwstawianej późniejszemu zniewoleniu. Dzisiaj bez przesady można powiedzieć, iż tamta Polska jest krainą mityczną, słabo opisaną i rzadko zwiedzaną przez nowe pokolenia. Ale przecie tam i wtedy rosłem i wychowywałem się. W 1918 roku miałem lat siedem, w 1939 - dwadzieścia osiem. Ukształtowało mnie więc Dwudziestolecie i jestem trochę w sytuacji starca, który opowiada dzieciom, jak to kiedyś było. Zastanawiałem się, w jaki sposób prowadzić taką gawędę, i doszedłem do wniosku, że zamiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta