Biorą, dają, ukrywają
- Między Danią i Kamerunem - komentarz
Biorą, dają, ukrywają
Korupcja coraz częściej funkcjonuje w Polsce jako powszechny sposób załatwiania interesów - wynika z opublikowanego wczoraj przez Transparency International tzw. wskaźnika korupcji obserwowanej (WKO). Polska spadła z 39. miejsca w 1998 roku, na 44. pozycję wśród 99 ocenianych pod tym względem krajów.
TI oceniała też, z jakich krajów pochodzą firmy, które przy załatwianiu interesów eksportowych posługują się przekupstwem: najgorzej wypadli pod tym względem eksporterzy z Chin i z Hongkongu.
Transparency International to ogólnoświatowa koalicja na rzecz walki z korupcją. Podawany przez nią wskaźnik obserwowanej korupcji jest wynikiem badania opinii publicznej, które w tym roku oparte jest na 17 sondażach, przeprowadzonych przez 10 niezależnych instytucji. Oceniają one 99 krajów (wobec 85 rok wcześniej) biorąc pod uwagę, w jakim stopniu urzędnicy publiczni nadużywają swojej władzy w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Wskaźnik mierzy się w skali od 0 do 10. Im wyższy wynik, tym mniejsza korupcja i wyższa pozycja na liście.
Podobnie jak rok temu, liderem rankingu została Dania z wynikiem 10 pkt., oznaczającym brak korupcji. W czołówce znalazły się jeszcze Finlandia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta