Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odrębne, choć graniczące

27 października 1999 | Prawo | JM

NIERUCHOMOŚCI

Nie ma podziału bez wpisu

Odrębne, choć graniczące

JACEK MARCZEWSKI

Powszechny, choć niesłuszny jest pogląd, że odrębnie położone są wyłącznie działki nie graniczące ze sobą.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 ze zm.) podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji burmistrza zatwierdzającej projekt podziału. Taki projekt powinien być sporządzony na aktualnej mapie przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Tryb sporządzania podziału określiło rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lutego 1998 r. (Dz. U. nr 25, poz. 130).

Wszczęcie postępowania podziałowego następuje na wniosek osoby mającej w tym interes prawny. Zgodnie z § 3 rozporządzenia do wniosku należy dołączyć dokumenty stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, wypis z katastru (ewidencji) nieruchomości oraz wstępny projekt podziału. Według art. 93 ust. 45 ustawy opiniuje go burmistrz.

Następnie zainteresowany przedkłada projekt sporządzony na aktualnej mapie przez uprawnionego geodetę. Zawiera on dane wymienione w § 7 i 8 rozporządzenia. Zatwierdza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1840

Spis treści
Zamów abonament