Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genetycznie modyfikowana uroda

27 października 1999 | Nauka i Technika | KF
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Prof. Bernard de Berry Borowiecki, chirurg plastyk z Kliniki Medycznej z Los Angeles

Genetycznie modyfikowana uroda

FOT. PIOTR KOWALCZYK

Przyjął pan patronat honorowy nad nowym Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Czy będzie pan szkolił polskich lekarzy?

BERNARD DE BERRY BOROWIECKI- Nie chodzi o szkolenia, przyjeżdżam do mojego rodzinnego kraju, żeby podzielić się tym, co ja wiem na temat dermatologii estetycznej i jednocześnie nauczyć się od kolegów tego, czego nie potrafię. Zawsze są to obopólne korzyści. Obecnie, podczas spotkania z lekarzami mówiłem o stosowaniu toksyny botulinowej w estetyce.

Jak nazwa wskazuje, jest to trucizna?

Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Jest to produkt inżynierii genetycznej, czyli konstruowany w sposób bardzo bezpieczny, bez szkodliwych zanieczyszczeń. Podobnie genetycznie modyfikowane są np. ziemniaki z toksyną "Bt" (bakterią glebową Bacillus thuringiensis), co czyni je odporne na stonkę, czy inne warzywa o poprawionych cechach produkcyjnych.

Do celów medycznych czy kosmetycznych wykorzystuje się preparat w bardzo małym stężeniu. Podany miejscowo nie wywołuje działania ogólnego na cały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1840

Spis treści
Zamów abonament