Skomplikowane przejścia
Najpierw zmiana, potem wypłata transferowa
Skomplikowane przejścia
- Schemat działań przy zmianie otwartego funduszu emerytalnego przy założeniu, że dotychczasowa umowa została rozwiązana w terminie MARCIN ŻUK
Przechodzenie z jednego otwartego funduszu emerytalnego do drugiego nie jest dziś problemem ilościowym. Jednak w następnych latach funkcjonowania drugiego filara systemu ubezpieczeń społecznych zmieniających fundusz może być więcej niż przystępujących (podejmujących pracę). Warto więc już teraz przyjrzeć się zagadnieniu i śledzić wydarzenia z tym związane.
Ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934 z późn. zm.; dalej - ustawa) oraz akty wykonawcze do niej zawierają mechanizmy mające chronić interesy członków funduszy. Najważniejsi w systemie są bowiem ludzie, gdyż to ich pieniądze (po ubruttowieniu pracujący sam opłaca połowę składki na ubezpieczenie emerytalne) przekazane do funduszy zapewnią w przyszłości wypłatę świadczeń. System ubezpieczeń społecznych, mimo swej złożoności, powinien więc opierać się na jasnych zasadach, przede wszystkim sprawnie działać i chronić przed nagłymi zmianami.
Głośne nie tak dawno kłopoty z ZUS nie napawają optymistycznie przed kolejnymi etapami funkcjonowania drugiego filara i całego systemu ubezpieczeń
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta