Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie strat po połączeniu spółek kapitałowych

28 października 1999 | Prawo | GR

DYSKUSJA

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Rozliczanie strat po połączeniu spółek kapitałowych

GRZEGORZ R. GONTARZ

Trudno podzielać nadzieję, że usunięcie jednego słowa uwolni ustawę od wszelkich dwuznaczności.

Krzysztof Lipka ("Kto straci tę stratę - skutki przeoczenia jednego słowa", "Rz" z 2 sierpnia) daje wyraz wątpliwości, czy aktualne przepisy art. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. nr 106, poz. 482 z późn. zm. - dalej: updp) dostatecznie klarownie określają katalog wyłączeń z uprawnienia do rozliczania straty podatkowej, a tym samym, czy możliwie jest ścisłe wskazanie, kiedy rozliczenie straty jest dopuszczalne.

Warto uzupełnić wywody autora niektórymi aspektami związanymi z problematyką rozliczania strat podatkowych podczas łączenia się spółek kapitałowych.

Dla jasności przypomnijmy, że kodeks handlowy dopuszcza dwie formuły łączenia się spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością:

- przez przeniesienie całego majątku spółki przejętej na spółkę przejmującą w zamian za udziały (akcje), które spółka przejmująca przyznaje (wydaje) wspólnikom (akcjonariuszom) spółki przejętej (art. 283 pkt 1 i art. 463 pkt 1 - tzw. połączenie per incorporationem),

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1841

Spis treści
Zamów abonament