Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skonfliktowane wartości

28 października 1999 | Prawo | MA

STANY ZJEDNOCZONE

Jawność procesów i cywilnych, i karnych

Skonfliktowane wartości

MAREK ANTONI NOWICKI

Głośny w swoim czasie proces wytoczony przez aktorkę Sandrę Locke przeciwko jej byłemu przyjacielowi Clintowi Eastwoodowi posłużył Sądowi Najwyższemu Kalifornii do sformułowania tezy: Prasa i publiczność mają konstytucyjne prawo do obecności na sali sądowej podczas procesów cywilnych.

W tej sprawie publiczność i prasę (reporterów "Los Angeles Times" oraz lokalnej stacji NBC) usunięto z części procesu, uznawszy, że ich obecność może mieć negatywny wpływ na ławę przysięgłych.

Kalifornijski Sąd Najwyższy ocenił to następująco: Wynikające z Pierwszej Poprawki prawo wstępu na salę sądową ma zastosowanie do spraw cywilnych tak jak do karnych. Interes społeczny wymaga obserwowania i oceny funkcjonowania systemu sądowego. Przemawia to za powszechnym prawem wstępu na salę sądową, gdzie toczy się sprawa cywilna.

Publiczny dostęp do spraw karnych wcześniej wielokrotnie potwierdził Sąd Najwyższy USA, ale po raz pierwszy stanowy Sąd Najwyższy uznał, że procesy cywilne również muszą być otwarte, z wyjątkami dla szczególnych sytuacji (sprawa NBC Subsidiary v. Superior Court of Los Angeles).

Przysięgli w izolacji

Podstawą systemu wymiaru sprawiedliwości w USA jest prawo do bycia osądzonym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1841

Spis treści
Zamów abonament