Gospodarka za granicą
EBC PRZEJRZYSTY. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Wim Duisenberg bronił się w Parlamencie Europejskim przed zarzutami o brak przejrzystości superbanku, wysuniętymi przez część deputowanych w związku z publikacją rocznego raportu. Wielu mówców poparło deputowanego-sprawozdawcę, Brytyjczyka Christophera Huhne, który stwierdził, że EBC nie jest przejrzysty na równi z innymi dużymi bankami centralnymi w Europie. Duisenberg zażądał precyzyjnej definicji i rozróżnienia między przejrzystością a ujawnianiem wyników głosowania w sprawie decyzji banku. Sam parlament odrzucił zresztą ofertę EBC ogłaszania tych wyników. Poparł natomiast inne postulaty z wystąpienia Huhne, a dotyczące publikacji wewnętrznych prognoz gospodarczych i modeli. Duisenberg dodał przy okazji, że EBC nie rozpatruje wyłącznie aktualnego stopnia inflacji, ale również zmiany wielu wskaźników, zastanawia się też nad tym, jakie będą w przyszłości. Wyjaśnił też, że podniesienie stóp procentowych w pewnych warunkach nie musi powstrzymać wzrostu gospodarczego, podobnie jak złagodzenie nacisku stopy na pedał gazu w samochodzie nie oznacza jego zahamowania.
POSTĘP SPOŁECZNY I WZROST GOSPODARCZY. Szef MFW Michel Camdessus stwierdził na dorocznym posiedzeniu w Waszyngtonie biura Światowej Konfederacji Pracy, że powstaje teraz nowa strategia walki z nędzą na świecie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta