Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektroniczny Nowy Świat

10 listopada 1999 | Mój Komputer | JP

INTERNET

Recepta na sukces ekonomiczny Stanów Zjednoczonych

Elektroniczny Nowy Świat

JAN PALARCZYK

z San Francisco

Jak dziś głosi legenda, Bill Clinton rozpoczynając pierwszą kampanię prezydencką miał nad swoim biurkiem samoprzylepną, żółtą kartkę z krótkim hasłem: "najpierw ekonomia, głupku". U końca drugiej kadencji prezydenckiej polityka Clintona utożsamiana jest z "cudem gospodarczym" Stanów Zjednoczonych.

Obecny dobrobyt tego kraju komentatorzy porównują do okresu rozkwitu gospodarki po zakończeniu II wojny światowej lub do dobrobytu lat 70., zanim nastąpił kryzys paliwowy. W ramach walki z kryzysem ówczesne władze rozpoczęły politykę interwencjonizmu, np. przez sztuczne zamrożenie cen benzyny na następne 10 lat.

Nie psuć

Teraz mówi się o tym, że sukces tandemu technokratów - Billa Clintona i Ala Gore'a - polegał właśnie na tym, że nie ingerowali w sprawy gospodarki, pozostawiając główne decyzje w rękach specjalistów: sekretarza skarbu Roberta Rubina oraz szefa Rezerwy Federalnej (banku centralnego, nazywanego Fed) Alana Greenspana. Wśród przedstawicieli bankowości, przemysłu oraz zarządu koncernów pojawił się nawet żart, że "najważniejszą osobą w państwie jest Greenspan", albowiem to on decyduje o wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1851

Spis treści
Zamów abonament