Rewolucja w kardiologii
Tętnice z krwi pępowinowej, antybiotyki przeciwko zawałom serca
Rewolucja w kardiologii
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Terapia genowa, hodowla tkankowa, a także najnowsze osiągnięcia farmakoterapii mogą wkrótce zrewolucjonizować leczenie miażdżycy serca. Będzie można nie tylko udrażniać, ale i odtwarzać uszkodzone naczynia wieńcowe. Oprócz leków obniżających stężenie cholesterolu we krwi w profilaktyce zawałów serca po raz pierwszy zapowiadane są również antybiotyki.
- Nigdy jeszcze genoterapia nie wydawała się tak obiecującą metodą jak obecnie - powiedzieli specjaliści podczas odbywającego się w Atlancie kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA). Ta eksperymentalna wciąż technika testowana jest w kilku ośrodkach w USA u pacjentów cierpiących na zaawansowaną chorobę niedokrwienną serca, nie kwalifikujących się do leczenia tradycyjnymi sposobami: do wszczepienia bypassów lub balonikowania zawężonych tętnic. Na szczęście, okazała się już na tyle skuteczna i bezpieczna, że wkrótce będzie prawdopodobnie wykorzystywana także w innych klinikach kardiologicznych. Przydatna będzie też w leczeniu miażdżycy kończyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta