Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabsza lepsza połowa

10 listopada 1999 | Moja Kariera | AG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SONDAŻ "RZ"

Czy rzeczywiście w Polsce zanika dyskryminacja zawodowa kobiet

Słabsza lepsza połowa

Czy w Polsce mamy do czynienia z dyskryminacją zawodową kobiet? Przekonanie, że zjawisko takie występuje, wyraża co dziesiąty Polak. Odmiennego zdania jest 84 proc. respondentów. Przed trzema laty istnienie dyskryminacji kobiet w miejscu pracy dostrzegało 17 proc. ankietowanych, zaś zaprzeczało mu 78 proc.

Zarówno w 1996 r., jak i obecnie większą wrażliwością na sytuację zawodową kobiet wykazują się same panie. Jednak przed trzema laty o tym, że niewiasty są w gorszej sytuacji przekonana była prawie jedna czwarta respondentek, a obecnie tylko 12 proc. Zmalał także z 12 do 7 proc. odsetek twierdzących tak mężczyzn. Innymi słowy, zarówno same panie, jak i panowie są zdania, że dyskryminowanie kobiet w pracy, aczkolwiek istnieje, to ma jednak charakter marginesowy. I maleje z upływem czasu.

Zmiana na lepsze?

Radykalnie zmniejszyło się przekonanie o dyskryminacji płci pięknej w przedsiębiorstwach państwowych. Trzy lata temu dostrzegało ją 23 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1851

Spis treści
Zamów abonament