Wystawy - 991125
- SZTUKA: Romantyczne tęsknoty
- WYSTAWY: Grafiki Albrechta Dürera
- WYSTAWY: W odcieniach różu
- Opactwo Sankt Gallen
- World Press Photo '99
- Osobowość odrębna SZTUKA: Malarstwo w czasach Fryderyka Chopina
Romantyczne tęsknoty
Warszawa, Zamek Królewski, tel. (0-22) 657-23-38
Pretekstem do zorganizowania wystawy jest kończący się właśnie Rok Chopinowski
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Na tę wystawę obrazy Delacroix przyjechały do Warszawy z Francji, ale czyż można pokazać romantyzm bez Chopina i Mickiewicza?
Największym magnesem ekspozycji "Romantyzm. Malarstwo w czasach Fryderyka Chopina" są bez wątpienia trzy dzieła Eugene Delacroix. Najcenniejsze z nich "Grecja na ruinach Missolonghi" wypożyczone zostało przez Muzeum Sztuk Pięknych w Bordeaux. Ten obraz, powstały w 1826 roku, przedstawiający Grecję opłakującą swych synów uważany jest za swego rodzaju epitafium dla Byrona, bowiem angielski poeta zginął właśnie podczas oblężenia Missolonghi. Dwie inne prace Delacroix to hołd złożony Szekspirowi i Dantemu. "Hamlet i duch ojca" wypożyczony przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a należący niegdyś do kolekcji Aleksandra Dumasa, przez wiele lat uchodził za zaginiony. Geniusz Dantego zespolony został przez Delacroix z talentem Chopina
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta