Ilu nas? Raz
Zbyt trudne warunki tworzenia holdingów
Ilu nas? Raz
DOMINIK GAJEWSKI
Przepisy o podatkowej grupie kapitałowej nie zdają egzaminu. Niepokoi zatem, że w znowelizowanej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych pozostawiono je bez zmian.
Podatkowa grupa kapitałowa powstała 1 stycznia 1996 r. i stała się nowym podmiotem podatku dochodowego od osób prawnych (art. 1a znowelizowanej 13 października 1995 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz. U. nr 142, poz. 704 z późn. zm.; dalej updp).
Istota podatkowej grupy kapitałowej (dalej grupa) polega na tym, że podmioty gospodarcze w niej pozostające, a tym samym pozostające między sobą w określonych przez updp związkach kapitałowych, są wspólnie opodatkowane. Grupa płaci zaliczki i podatek od dochodów, które stanowią różnicę między sumą dochodów a sumą strat poszczególnych podmiotów wchodzących w jej skład.
Wyłącznie kapitałowe
Spółki, które chcą skorzystać z przepisu o grupie, muszą spełnić łącznie wiele ustawowych warunków.
Podstawowy dotyczy tego, że grupę mogą tworzyć wyłącznie spółki kapitałowe (tj. spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Polsce, jeżeli kapitał zakładowy (akcyjny)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta