Język jak lawa
Powstaje pierwszy naukowy słownik gwary śląskiej
Język jak lawa
DARIUSZ MARKIEWICZ
Niebawem ma się ukazać pierwszy w Polsce naukowy słownik gwary śląskiej. Projekty jej naukowego opracowania pojawiły się już w połowie lat trzydziestych. Jednak dopiero w wyniku pracy opolskich uczonych, udało się zebrać materiał na pierwszy tom słownika gwar śląskich, używanych w tym stuleciu.
Dzielnice dialektów
Polski jest językiem ojczystym około 55 milionów ludzi na świecie. Należy - wraz z czeskim i słowackim - do grupy języków zachodniosłowiańskich, stanowiących część rodziny języków indoeuropejskich.
Nasz język nie jest jednolity. Składają się nań m.in. język literacki (określany też mianem dialektu kulturalnego), dialekty ludowe, gwary miejskie, gwary środowiskowe (np. język dziennikarzy, informatyków, maklerów itp.). Razem tworzą one polski język etniczny. Dialekt ludowy to mowa ludności pewnej dzielnicy kraju odróżniająca się od języka ogólnego przede wszystkim wymową niektórych głosek i swoistym słownictwem. Polskie dialekty dzielą się na pięć podstawowych: wielkopolski, małopolski, mazowiecki, kaszubski i śląski....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta