Przeciekający dach
Wady istotne, choć usuwalne
Przeciekający dach
Wadami istotnymi mogą być zarówno usterki nie dające się usunąć (wady nieusuwalne), jak i usterki dające się usunąć (usuwalne) - stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 1999 r. Rozróżnienie to ma spore znaczenie praktyczne, gdy chodzi o uprawnienia zamawiającego dzieło wobec osoby, której powierzył jego wykonanie.
Po ukończeniu przez Mieczysława H. robót dekarsko-blacharskich, czyli położenia dachu na domu Witolda N., zaczęła przeciekać wschodnia połać dachu. Dachówka przeciekała też w czterech miejscach w strefie tzw. koszy ściekowych, a także - w dwu miejscach - na połączeniach obróbek blacharskich przy kominach. Nim te wady się ujawniły, właściciel zapłacił za całą robotę niebagatelną kwotę (był to rok 1993): prawie 9 tys. zł (po denominacji). Rzemieślnik po interwencji próbował usunąć usterki. Dach przestał przeciekać. Jednakże przy naprawie dach zeszpecił, smarując dachówki i obróbki blacharskie masą asfaltową.
Właściciel domu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta