Ćwiczenia z wyobraźni
Ćwiczenia z wyobraźni
FOT. RAFAŁ KLIMKIEWICZ
Na świecie jest wielu zapalonych rowerzystów. Rzadko zdarza się jednak, by ktoś wsiadając na rower, rozmyślał o problemie nieskończoności. Tym, który poświęcił tej sprawie sporo uwagi, jest Janusz Kapusta. Rozmyślanie o tym, jak narysować nieskończoność, okazało się niezwykle owocne. Czternaście lat temu, przeglądając wydruki swoich rysunków "plus minus nieskończoność", poskładał z nich nieznaną dotąd jedenastościenną bryłę, którą nazwał K-Dronem. Dziś o jego odkryciu rozprawiają matematycy, filozofowie i reprezentanci wielu innych dziedzin nauki.
Jest dziś nie tylko jednym z najbardziej cenionych na świecie rysowników, przygotowuje scenografię teatralną, pisze sztuki.
FOT. RAFAŁ KLIMKIEWICZ
- Ciągle jest w moim życiu jakaś tymczasowość - mówi o sobie Janusz Kapusta. - Urodziłem się w Zalesiu, na wsi, w której mieszkało sto osób. Mieszkałem tam do szóstego roku życia. Kiedy już miałem pierwszych przyjaciół, moja rodzina przeniosła się do miasteczka liczącego półtora tysiąca mieszkańców. Byłem tam chłopcem ze wsi. Ponieważ uczyłem się dobrze, nieźle grałem w piłkę i dawałem ściągać, szybko stałem się wśród nowych kolegów ważną osobą. Liceum plastyczne skończyłem już jednak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta