Polubownie i dobrowolnie
Mediatora nie chroni tajemnica zawodowa
Polubownie i dobrowolnie
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
GRAŻYNA RASZKOWSKA
Rolą mediatora nie jest rozstrzyganie sporu ani orzekanie winy. Mediator pomaga skonfliktowanym stronom dojść do porozumienia i sprawić, by żadna nie czuła się pokrzywdzona.
Polubowne rozwiązywanie konfliktów gospodarczych, społecznych, politycznych czy rodzinnych jest w wielu przypadkach możliwe tylko wówczas, gdy pojawia się bezstronna osoba, gotowa pomóc w nawiązaniu dialogu.
Spory w przedsiębiorstwach
Według obowiązującego stanu prawnego, spory pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami reguluje ustawa z maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Tryb rozwiązywania tych sporów obejmuje następujące etapy: rokowania, mediacje, arbitraż. Dwa pierwsze są obowiązkowe, natomiast trzeci stosowany jest wtedy, gdy związki zawodowe po zakończeniu mediacji rezygnują ze strajku. Mediatora wybierają wspólnie strony sporu. Przy Ministerstwie Pracy funkcjonuje lista mediatorów. Są na niej nazwiska osób, do których mogą zwrócić się skłócone strony, gdy chcą ze sobą rozmawiać. Mediator może m.in. zalecić przeprowadzenie ekspertyz dotyczących sytuacji ekonomiczno-finansowej zakładu pracy. Postępowanie mediacyjne kończy się podpisaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta