Tama dla brudnych pieniędzy
Wykazy wpłat przekraczających wartość dziesięciu tysięcy euro trafią w ciągu siedmiu dni do Ministerstwa Finansów
Tama dla brudnych pieniędzy
IZABELA LEWANDOWSKA
Generalny inspektor informacji finansowej w randze wiceministra w Ministerstwie Finansów ma badać przebieg tych transakcji, o których musi być powiadamiany; wstrzymywać transakcję, gdy zachodzi podejrzenie prania brudnych pieniędzy; przekazywać organom ścigania dokumenty uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa. Projektowana ustawa powinna stworzyć system prawnoorganizacyjny, mający zapobiegać wykorzystywaniu polskiego systemu finansowego do prania brudnych pieniędzy.
Dotychczasowe przepisy, które mają przeciwdziałać procederowi prania brudnych pieniędzy, są w świetle zobowiązań międzynarodowych naszego kraju niewystarczające. Umowa z 1991 r. o stowarzyszeniu z Unią Europejską obliguje Polskę do dostosowania przepisów krajowych do dyrektywy Rady EWG w sprawie ochrony systemu finansowego dla celów prania brudnych pieniędzy. Konieczność wprowadzenia nowych unormowań uzasadniają także wymagania ratyfikowanej w 1994 r. konwencji wiedeńskiej o nielegalnym handlu narkotykami i substancjami psychotropowymi. Znajdą się one w nowej, projektowanej ustawie o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta