Nie zawsze zwyciężą najzdolniejsi
Czy nabór do służby cywilnej jest rzeczywiście otwarty i konkurencyjny
Nie zawsze zwyciężą najzdolniejsi
WITOLD MIKUŁOWSKI
Zasady naboru do służby cywilnej rozmijają się z celami ustawy.
Konstytucja RP z 1997 r. gwarantuje wszystkim obywatelom korzystającym z pełni praw publicznych dostęp do służby publicznej na równych zasadach (art. 60).
Ustawa z 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. nr 49, poz. 483; dalej: usc) formułuje dwie ogólne zasady dostępu do niej: prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy oraz otwarty i konkurencyjny nabór (art. 5). Powinny one także służyć celowi ustawy, a jest nim wykonywanie zadań państwa w sposób zawodowy, rzetelny, bezstronny i politycznie neutralny (art. 1 usc).
Marna informacja
Ogólna zasada prawa do informacji o wolnych stanowiskach pracy w s.c. jest w ustawie skonkretyzowana jako obowiązek umieszczenia ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w urzędzie, którego dotyczy, oraz opublikowania go w Biuletynie Służby Cywilnej.
Procedura informowania o wolnych stanowiskach pracy w s.c. nie jest wystarczająco jasna. Nie wiadomo np., jaki okres powinien upłynąć między datą ogłoszenia informacji a terminem składania dokumentów. Daty zbyt zbliżone otwierają pole do nadużyć. Nie wiadomo też, czemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta