Zła strategia poszerzenia
Najwybitniejsi politolodzy Europy ostro skrytykowali Unię Europejską
Zła strategia poszerzenia
Unia Europejska kieruje się w stosunkach z krajami kandydackimi przesadnymi obawami i nie chce słuchać ich postulatów, wskutek czego zaprzepaszcza ideę pojednania narodów, która 40 lat temu zapewniła sukces EWG. Prawo europejskie, jakie w negocjacjach stara się narzucić Bruksela, zostało stworzone dla bardzo bogatych państw i może zdusić rozwój gospodarczy Europy Środkowej.
Trzy zasadnicze błędy w negocjacjach członkowskich wytknęli krajom "15" najwybitniejsi politolodzy Europy w raporcie opublikowanym w Brukseli. Analizę strategii poszerzenia Unii na wschód podjęto pod kierunkiem ministra skarbu Włoch Giuliano Amato na prośbę przewodniczącego Komisji Romano Prodiego.
Bezpodstawne uprzedzenia
Autorzy raportu twierdzą, że Bruksela darzy zbyt małym zaufaniem kandydatów. Gdy zaczęli oni pukać do drzwi Unii, pospiesznie opracowano kryteria członkostwa (w Kopenhadze w 1993 r.), choć przy poprzednich czterech turach poszerzenia nie widziano takiej potrzeby.
"Piętnastka" obawia się budowania Unii XXI wieku z krajami, które są na etapie powoływania struktur państwowych istniejących na Zachodzie już w XIX wieku. Grupa Amato uważa, że takie obawy to wynik wciąż żywych na Zachodzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta