Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Archeologia duszy

18 grudnia 1999 | Plus Minus | JZ
źródło: Nieznane

SZEROKI MARGINES

Archeologia duszy

FOT. ANNA BRZEZIŃSKA

JAN ZIELIŃSKI

Na pierwszy rzut oka sytuacja jest jasna: znana dziennikarka radiowa, autorka (wydanego w swoim czasie pod pseudonimem) znakomitego tomu rozmów z Miłoszem, publikuje zapis swoich wywiadów z kilkunastoma znanymi Polakami na temat Paryża, czy raczej polskiego Paryża. Wśród jej rozmówców przeważają pisarze (Herbert, Herling-Grudziński, Karpiński, Miłosz, Zagajewski), potem idą wydawcy i redaktorzy (Giedroyc i Zofia Hertz, Romanowiczowie) oraz uczeni (Grażyna i Krzysztof Pomianowie - ona socjolog, on historyk i filozof, zajmująca się teorią i historią literatury Olga Scherer, genetyk Piotr Słonimski), jest ponadto malarz (Lebenstein), aktor (Seweryn), a także ksiądz (Henryk Hoser). Podziały zresztą bywają zawodne, Zofia Romanowiczowa jest przecież także pisarką, oboje z mężem oprócz wydawnictwa prowadzili galerię. Prozaiczką jest też Olga Scherer.

Jak głębiej poskrobać, okazuje się, że bohaterów tej książki jest więcej. Pozostając przy tytułowej konwencji "portretów", rozmowa z eseistą Wojciechem Karpińskim ma być właściwie portretem podwójnym Józefa Czapskiego i Konstantego Jeleńskiego, na tle Paryża, z rozmówcą "w prawym dolnym rogu".

A więc wiele rozmów, grono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1883

Spis treści
Zamów abonament