Zeszyty zapisane w Kalkucie; Pan Rysio
Zeszyty zapisane w Kalkucie
JAN BALBIERZ
Historia indyjskiej podróży Mircei Eliadego, wybitnego religioznawcy i pisarza rumuńskiego, rozpoczyna się w jednej z bibliotek Rzymu. Dwudziestoletni student z Bukaresztu, kończący właśnie pracę na temat hermetycznych filozofów włoskiego renesansu, natrafia tam na obszerną historię myśli indyjskiej wybitnego znawcy tematu, Surendranatha Dasgupty. Książka dedykowana jest mecenasowi autora, maharadży malutkiego, zagubionego na równinie bengalskiej państewka Kassimbazar. Eliade postanawia wysłać list do maharadży z prośbą o dwuletnie stypendium. Po wielu miesiącach, kiedy traci już wszelką nadzieję na odpowiedź, list z Indii nadchodzi. Maharadża przyznaje mu stypendium, jednak nie na dwa, tylko na pięć lat, to bowiem, jak twierdzi, najkrótszy okres, w jakim poznać można podstawy sanskrytu i filozofii indyjskiej.
Do Indii Eliade dociera przez Egipt i Cejlon, podróżuje - z licznymi przesiadkami - na pokładzie trzeciej klasy. Wiezie ze sobą dwie walizy wypełnione naukowymi notatkami i szkicami powieści. Celem jego podróży była Kalkuta, gdzie u Dasgupty zagłębia się w tajniki klasycznej filozofii indyjskiej, prowadzi też rozległą działalność pisarską, przygotowuje pracę doktorską na temat technik jogi, wysyła korespondencje do bukareszteńskich gazet, co dzień zapisuje w specjalnym zeszycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta