Ostatnia szansa
Telegram ambasadora Neubauera
Ostatnia szansa
TADEUSZ GRABSKI (Z LEWEJ) I STEFAN OLSZOWSKI PODCZAS IX ZJAZDU PZPR
FOT. (C) ADM/PAP - HENRYK ROSIAK
TOMASZ MIANOWICZ
10 grudnia 1981 roku, w dniu rozmowy ambasadora NRD w Warszawie, Horsta Neubauera, z Tadeuszem Grabskim, ten ostatni nie zajmował już żadnych stanowisk w kierownictwie PZPR. A przedtem zasiadł przecież na partyjnym Olimpie: od września 1980 roku był sekretarzem KC, a od grudnia członkiem Biura Politycznego. IX Zjazd PZPR w lipcu 1981 roku oznaczał dla niego koniec partyjnej kariery: Grabski "przepadł" w wyborach do Komitetu Centralnego. Już dwa miesiące wcześniej - na IX Plenum KC poniósł dotkliwą porażkę polityczną, próbując bez powodzenia organizować pucz przeciwko Stanisławowi Kani.
Udział w walkach wewnątrzpartyjnych przyczynił się, co prawda, do utraty stanowisk przez Grabskiego, miał jednak również pozytywne skutki. W stolicach sąsiednich państw uchodził on za czołowego przedstawiciela "zdrowych, marksistowsko-leninowskich sił" w PZPR, a jego nazwisko nieraz padało w rozmowach na temat potencjalnego następcy Kani. Samemu Grabskiemu zależało, jak się zdaje, bardziej na zmianie polityki partii wobec "Solidarności" niż na osobistej karierze. Sowieci rozumieli zalety takiej postawy: "Wysoko cenimy odwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta