Cena transformacji
Cena
transformacji
Za wcześnie jeszcze, by mówić o ostatecznym kresie komunizmu, mimo że mamy za sobą dziesięć lat transformacji - powiadają Jan Kofman i Wojciech Roszkowski, autorzy wydanej właśnie książki "Transformacja i postkomunizm", specjaliści w zakresie historii najnowszej z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Książka jest obszernym, cennym historycznym wykładem, dotyczącym ostatnich dziesięciu lat w Europie Środkowowschodniej, uzupełnionym rozdziałem poświęconym Chinom, dokąd autorzy odbyli podróż studyjną w 1993 r. Dokumentacji dostarcza bogata literatura przedmiotu oraz bieżąca prasa, a oś rozważań stanowi analiza pojęć i zjawisk transformacji i postkomunizmu.
Autorzy przedstawiają proces transformacji ekonomicznej w całej Europie Środkowowschodniej. Modelowo, droga do gospodarki rynkowej prowadzi przez etap niepełnych reform, inicjowanych przez poprzedni reżim, ich fiasko, zmianę systemu, załamanie gospodarcze, stabilizację, wzrost dzięki rynkowi. Tylko nielicznym krajom (Polska, Czechy, Węgry, Słowenia, Estonia) udało się pomyślnie przejść przez większość z tych etapów. Książka wywołuje tu niedosyt, jako że pozostaje na poziomie stwierdzeń, nie podejmując systematycznej analizy porównawczej różnych dróg transformacji oraz nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta