Prawo do własnej wyobraźni
Prawo do własnej wyobraźni
Po raz drugi już odbył się w Polsce Kongres Filmu Polskiego. Uczestniczył w nim jeden z najbardziej prominentnych działaczy europejskiej kultury Jack Lang.
Kongres odbywał się w roku dla kina wyjątkowym. 7 mln widzów obejrzało "Ogniem i mieczem", 5 mln - do tej pory - "Pana Tadeusza". Polscy filmowcy zgarnęli 65 proc. tegorocznej kinowej widowni. Obok adaptacji literackiej klasyki pojawiły się filmy analizujące nasz dzień dzisiejszy, opowiadające o przemianach obyczaju, o współczesnej moralności, niosące nasze lęki i nadzieje.
Ale jednocześnie ciągle obowiązuje anachroniczna, nie pasująca do dzisiejszej rzeczywistości Ustawa o kinematografii, a przed tygodniem Sejmowa Komisja Finansów na wniosek Sejmowej Komisji Kultury postanowiła obciąć niewielkie fundusze kinematografii w przyszłorocznym budżecie o 7 mln zł. W tym roku kinematografia dysponowała sumą 16,2 mln zł, na przyszły rok planowano 17,6 mln. Cięcie o 7 mln stanowi 56-procentowy spadek w stosunku do roku obecnego. Wniosek o takie cięcie, czwarty rok z rzędu, zgłosił poseł Marcin Libicki z AWS.
Obcięte fundusze kinematografii
Przewodniczący Komitetu Kinematografii Tadeusz Ścibor-Rylski powiedział "Rzeczpospolitej": - 10 lat temu rozumieliśmy, że nie możemy liczyć na wiele, były pilniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta