Wiele wymiarów przestrzeni publicznej
Polacy zdołali zagospodarować większość obszarów odebranych komunistycznemu państwu
Wiele wymiarów przestrzeni publicznej
JANUSZ A. MAJCHEREK
Jeszcze przed niewielu laty Polacy w badaniach ankietowych powszechnie wskazywali dwa punkty odniesienia dla swojej tożsamości: rodzinę i naród. Między nimi roztaczała się pustka, zawłaszczana dawniej przez instytucje autorytarnej władzy, nie mającej na to społecznego przyzwolenia i nie dopuszczającej społecznej kontroli.
Po upadku komunistycznego modelu stosunków i związanych z nim struktur instytucjonalnych otworzyły się szerokie i puste obszary publicznej przestrzeni. Pojawił się nawet kolejny, dodatkowy wymiar: ponadnarodowy, europejski, wytyczony przez procesy integracji. Większość tych odzyskanych obszarów Polacy zdołali zagospodarować, choć nie wszystkie w publicznym interesie i dla wspólnego dobra.
Wymiar lokalny i regionalny
Najbardziej znaczące okazało się organizacyjne, mentalne i kulturowe zagospodarowywanie przestrzeni lokalnej i regionalnej; najtrudniejsze pozostaje włączenie się w przestrzeń europejską. Największym sukcesem stało się spontaniczne powstanie tysięcy stowarzyszeń i fundacji tworzących filary społeczeństwa obywatelskiego.
Reforma samorządowa nie oznaczała mechanicznego uporządkowania ogromnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta