Elektroniczna siatkówka
Elektroniczna siatkówka
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Przywracanie ludziom wzroku przestało być jedynie trudną do zrealizowania fantazją. Uczeni w USA i Europie prowadzą już zaawansowane próby z pierwszymi implantami oka, które wkrótce zostaną wypróbowane na ludziach, m.in. u gwiazdy rocka Stevie Wondera. W klinikach okulistycznych będą dostępne prawdopodobnie za dwa, najpóźniej - pięć lat.
Skonstruowanie sztucznego oka jest największym wyzwaniem dla badaczy. Znacznie trudniejszym niż opracowanie wszczepianych od ponad 10 lat (także w Polsce) przywracających słuch implantów ślimakowych. Nikt jednak nie twierdzi już, że nigdy nie będzie ono możliwe. Są już opracowywane pierwsze implanty siatkówki przywracające wzrok ludziom ze schorzeniami będącymi najczęstszą przyczyną utraty wzroku - zwyrodnieniem plamki żółtej lub barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki. Później mają powstać inteligentne protezy całego oka.
Przywracanie wzroku
- Największa trudność polega na tym, że musimy połączyć taki mikroaparat z najbardziej sprawnym komputerem, jakim jest ludzki mózg - twierdzi dr Mark Humayun, oftalmolog...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta