Odeszli, tak jak przyszli
O północy zamknął się ostatni rozdział w historii zachodniej kolonizacji Azji. Po ponad 400 latach portugalskich rządów Makau wróciło do Chin.
Odeszli, tak jak przyszli
- Deportacja zwolenników Falun Gong
- Co stanie się z mniejszością makańską
Podczas pożegnania Vasco Rocha Vieira z personelem pałacu Santa Sancha, siedziby gubernatora, wielu pracowników nie mogło powstrzymać łez.
(C) EPA
PIOTR GILLERT
z Makau
Chińscy mieszkańcy Makau świętowali, gdy chiński przywódca Jiang Zemin przejmował zwierzchnictwo nad Makau od prezydenta Portugalii Jorge'a Sampaio. Przemówienia obu polityków bardzo się różniły. Sampaio mówił, że wierzy w demokrację i przestrzeganie praw człowieka w Makau pod nowymi rządami. W przemówieniu Jianga najwięcej było o zjednoczeniu Chin.
- Wcielanie w życie koncepcji "jedno państwo, dwa systemy" w Hongkongu i Makau odgrywało i będzie odgrywać istotną rolę jako przykład ostatecznego rozwiązania kwestii tajwańskiej - powiedział Jiang Zemin, nawiązując do zastosowanego w obu przypadkach rozwiązania, dającego przez 50 lat pełną autonomię obu terytoriom. - Chiński naród i rząd głęboko wierzą w rychłe rozwiązanie sprawy Tajwanu.
Półtorej godziny później, gdy Sampaio
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta