ZA GRANICĄ
WTO po Seattle
W Genewie spotkała się rada generalna Światowej Organizacji Handlu (WTO) - po raz pierwszy od zakończonej niepowodzeniem na początku grudnia rundy negocjacyjnej w Seattle. Powodem spotkania było przyjęcie Jordanii na 136. członka WTO i zatwierdzenie budżetu organizacji na 2000 rok. Przedstawiciele krajów członkowskich wykorzystali tę okazję, aby zapowiedzieć kontynuację rozmów, których celem ma być dalsza liberalizacja światowego handlu. W Seattle przedmiotem sporu były przepisy dotyczące rolnictwa i rynku pracy.
Wlk. Brytania gotowa podarować długi
Wielka Brytania jest gotowa podarować długi najbiedniejszych krajów świata już w 2000 roku. Sekretarz skarbu Gordon Brown zażądał jednak, aby za brytyjskim przykładem poszły inne kraje wierzycielskie. Postawił też warunki krajom-dłużnikom. Oszczędzone pieniądze mają być wykorzystane na walkę z ubóstwem, ochronę zdrowia i edukację, a nie na zbrojenia i biurokrację. Oddłużenie mogłoby do kwietnia objąć 10 krajów, celem na cały rok jest grupa około 25 krajów. Wypowiedź Browna jest konsekwencją czerwcowego szczytu najbardziej rozwiniętych krajów świata G7 w Kolonii, który zakończył się wnioskiem o redukcję zadłużenia najbiedniejszych. Grupa tzw. wysoko zadłużonych najbiedniejszych krajów świata obejmuje 36 państw z Afryki i Ameryki Łacińskiej, a ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta