Pozostaję z nadzieją...
Jak przekonać pracodawcę, że zatrudnienie nas przyniesie firmie wymierne korzyści
Pozostaję z nadzieją...
ANDRZEJ GESTERN
Od osób szukających pracy - zwłaszcza gdy jest to praca specjalistyczna - wymaga się często, żeby oprócz życiorysu nadesłały także list motywacyjny. Jak sama nazwa wskazuje, dokument ten powinien objaśniać, jakimi motywami kieruje się kandydat, gdy stara się o dane stanowisko, a także dlaczego uważa, że się na nie nadaje.
Napisanie dobrego listu motywacyjnego bywa na ogół trudniejsze od sporządzenia poprawnego CV. Podczas gdy życiorys zawiera suche fakty, list motywacyjny stanowi ich rozwinięcie i interpretację.
Wystrzegać się bryków
Jak powinien być zbudowany poprawny list motywacyjny?
Najpierw podajemy własne dane personalne, dokładny adres i telefon, a także adres e-mailowy, jeśli go mamy. Robi to dobre wrażenie, gdyż wskazuje, że jesteśmy nowocześni i obeznani z podstawowymi tajnikami informatyki.
Następnie umieszczamy adres osoby, do której list jest skierowany. Należy unikać adresowania listów wyłącznie na instytucję lub jej dział. Niekiedy w ogłoszeniach firmy podają nazwisko osoby prowadzącej daną rekrutację. Jeśli nazwisko nie zostało podane, warto zadać sobie trud dowiedzenia się, do kogo należy adresować aplikację - ustalić dokładnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta