Najmniej za pracę w rolnictwie
Kiedy i ile dostaną poszkodowani przez III Rzeszę
Najmniej za pracę w rolnictwie
We wtorek kontynuowano w Waszyngtonie rozmowy na temat zasad podziału 10 mld marek z niemieckiego funduszu odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy. Ze względu na ciągle istniejące różnice nie ma jeszcze odpowiedzi na pytanie, kiedy i ile dostaną poszkodowani.
Wiadomo jednak z pewnością, że rekompensaty dla największej grupy polskich poszkodowanych, czyli pracujących podczas wojny w niemieckich gospodarstwach rolnych i sektorze publicznym, będą mniejsze niż za pracę przymusową w przemyśle, a tym bardziej niż za pracę niewolniczą wykonywaną na rzecz III Rzeszy przez więźniów obozów.
Proporcje wysokości odszkodowań dla poszczególnych kategorii poszkodowanych są głównym punktem spornym w toczących się obecnie negocjacjach. Państwa Europy Środkowej i Wschodniej uważają, że odszkodowania za pracę niewolniczą, czyli wykonywaną przez więźniów obozów koncentracyjnych, obozów pracy i gett, powinny być tylko dwukrotnie wyższe niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta