Wzbogacony system karania
Co wynika z porównania poprzednich i dzisiejszych przepisów kodeksów
Wzbogacony system karania
AGNIESZKA RYBAK
Zasada rozważenia podstaw nadzwyczajnego złagodzenia kary w połączeniu z zasadą faktycznego jej łagodzenia pozbawia karę więzienia dominującej roli w polityce kryminalnej.
O polityce karania w nowym kodeksie karnym opowiada cały system wymierzania kar: nadzwyczajne złagodzenie, obostrzenie kary, możliwość odstąpienia od jej wymierzenia czy też zamiana kary pozbawienia wolności na grzywnę czy ograniczenie wolności. Trzeba przy tym porównać owe konstrukcje z rozwiązaniami kodeksu karnego z 1969 r. Dopiero wtedy będzie można ocenić politykę karania.
Oba kodeksy dopuszczają jedynie nadzwyczajne złagodzenie kary pozbawienia wolności i w obu zależy ono od kategorii czynu zabronionego. Kryterium podziału jest dolna granica zagrożenia karą, ona bowiem wyznacza społeczną szkodliwość czynu zabronionego, pozwala na stopniowanie szkodliwości poszczególnych przestępstw in abstracto. Zauważmy, że to dolna granica jest podstawą fundamentalnego podziału przestępstw w systemie prawa karnego na zbrodnie i występki.
Dolna granica: podstawą podziału
1. Pierwszą grupą przestępstw są czyny zagrożone w dolnej granicy karą pozbawienia wolności niższą od roku. Ponieważ w n.k.k. pozbawienie wolności trwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta