Dwa kilometry od komunizmu
Czy ludność należącej do Tajwanu prowincjonalnej wyspy zamieszka w eleganckich apartamentach, czy będzie musiała kryć się w schronach
- CHINY - TAJWAN: Wojna na słowa Dwa kilometry od komunizmu
FOT. (C) SIPA / EAST NEWS
Wyspa Kinmen ma wraz z przylegającymi doń mniejszymi wysepkami kilkanaście kilometrów kwadratowych powierzchni. Mieszka tu 53 tys. osób, stacjonuje 20 tys. żołnierzy. Baz wojskowych jest tu chyba więcej niż sklepów.
PIOTR GILLERT
z Kinmen
Z tajwańskiej bazy wojskowej Mashan widać przez lornetkę bunkry po drugiej stronie wody. To stanowiska komunistycznej armii, zaledwie dwa kilometry stąd. Jeszcze cztery kilometry dalej jest Xiamen, wielkie chińskie miasto, w którym tajwańscy biznesmeni robią wielkie interesy. Sobotnie wybory prezydenckie na Tajwanie mogą zadecydować o tym, która z tych perspektyw okaże się ważniejsza. Czy mieszkańcy sennej, prowincjonalnej wyspy Kinmen będą w niedalekiej przyszłości kryć się w schronach, czy też mieszkać w apartamentach pośród szklanych wieżowców.
- Nie boimy się wojny, wychowywaliśmy się wśród wybuchów bomb - mówi pan Koo, przydzielony mi przez lokalne władze przewodnik. - Ale wolimy pokój od wojny o szczytne cele.
Wyspa Kinmen , na której przed 48 laty urodził się pan Koo,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta