Większość idzie na płace
Miasta przeznaczają na oświatę jedną piątą budżetu, wieś - połowę
Większość idzie na płace
Im więcej uczniów w klasie, tym niższy koszt kształcenia ucznia. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyliczyło, że średni koszt kształcenia ucznia w szkole podstawowej, gimnazjum i w szkole ponadpodstawowej wynosi w tym roku 1929,26 zł.
Zdaniem samorządowców, to zdecydowanie za mało.
Koszty prowadzenia szkół i kształcenia w nich uczniów są różne. Decyduje o tym demografia (wyższe są koszty w szkołach podstawowych, niższe w bardziej liczebnych szkołach ponadpodstawowych), wielkość miejscowości i jej zaludnienie (z reguły niższe w dużych ośrodkach miejskich, wyższe na wsi). Koszty często zależą także od położenia geograficznego, bardzo wysokie są na przykład w gminach północno-wschodniej Polski.
Bon na ucznia
O pieniądzach, jakimi dysponują szkoły, decyduje sposób podziału oświatowej części subwencji budżetowej. Umownie będziemy ją nazywać subwencją oświatową. Ów sposób popularnie zwany jest algorytmem. W tym roku różni się on zdecydowanie od algorytmów z lat poprzednich.
Podstawą naliczania subwencji stała się wyłącznie liczba uczniów uczęszczających do szkoły, a nie na przykład - jak to było jeszcze rok temu - liczba uczniów przypadających na oddział czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta