Pierwsze czytanie
- Zamówienia publiczne: Mali i średni - też do przetargu
- Kodeks cywilny pełniejszy: Leasing unormowany, więcej o umowie agencyjnej Zamówienia publiczne
Mali i średni - też do przetargu
O zamówienie publiczne będą miały szansę ubiegać się także małe i średnie przedsiębiorstwa. Udział w przetargach umożliwi im obniżenie wadium. Wykonawcom starającym się o to mają przysługiwać nie tylko protesty i odwołania - orzeczenie arbitrów wolno będzie zaskarżyć do sądu. Natomiast przetarg ograniczony ma być możliwy tylko w trzech wypadkach. Zmiany te przewiduje rządowy projekt nowej ustawy o zamówieniach publicznych, którego pierwsze czytanie ma się odbyć podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
Projektowana ustawa zastąpi obowiązującą od 1 stycznia 1995 r. ustawę o zamówieniach publicznych. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie naszego systemu zamówień do obowiązującego w Unii Europejskiej. Projekt uwzględnia aż osiem dyrektyw unijnych. Jednocześnie utrwala ogólne zasady, m.in. równości w dostępie do zamówień, jawności postępowania, zachowania uczciwej konkurencji (z zastrzeżeniem preferencji krajowych).
Do ważniejszych zmian należy zmiana procedury udzielania zamówień w trybie przetargu ograniczonego, obniżenie wysokości wadium, możliwość zaskarżenia orzeczenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta