Wyścig z demoralizacją
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich
Wyścig z demoralizacją
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ANDRZEJ GIERECH
Istotnym warunkiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej jest adaptacja naszego prawa do przepisów unijnych. Dotyczy to także ustawy z 2 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Znajdujący się w Sejmie projekt jej nowelizacji nie ogranicza się jednak do zmian dostosowawczych, lecz sugeruje dalsze, porządkujące, usprawniające i wzmacniające sytuację prawną pokrzywdzonego. Niektóre w mojej ocenie zasługują na krytykę, naruszają bowiem założenia i cele ustawy, a równocześnie każą wątpić m.in. w zgodność ze standardami międzynarodowymi.
Przede wszystkim wychowywać
Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich (dalej - u.p.n.) wyznaczono trzy podstawowe cele: przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości, stwarzanie młodzieży dotkniętej patologią warunków do powrotu do normalnego życia oraz umacnianie funkcji opiekuńczo-wychowawczej rodziny. Przy jej tworzeniu w 1982 r. odstąpiono od rozwiązań istniejących w kodeksie karnym z 1932 r., a więc od "skazania na zakład poprawczy" oraz od przesłanki rozeznania jako warunku skazania. Zrezygnowano ze stosowania wobec nieletnich wszelkich środków represji. Bezprzedmiotowe więc pozostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta