Przemysław Dąbkowski
Przemysław Dąbkowski
Profesor Przemysław Dąbkowski (1877 - 1950)
Prof. Przemysław Roman Dąbkowski, wybitny znawca polskiego dawnego prawa prywatnego, upominał się o zachowanie dawnych polskich instytucji i zwyczajów prawnych. Chodziło mu o nawiązanie łączności z tradycją polską, chciał przywrócić po latach wynaradawiania piękne, jędrne staropolskie słownictwo prawnicze, tak zaśmiecone germanizmami i rusycyzmami z okresu zaborów. Dzięki niemu ostały się więc: zastaw, zadatek, rękojemstwo, czyli poręczenie, przybicie czy litkup, stary obyczaj poczęstunku po przeprowadzeniu pomyślnego interesu.
Urodził się 23 lutego 1877 r. we Lwowie, jako syn Bonifacego Korczak-Dąbkowskiego i Heleny z Krassowskich. Ojciec, inżynier i budowniczy kolei, po wybuchu powstania styczniowego poszedł do partii powstańczej na Mazowszu. Wzięty do niewoli, więziony był przez kilka lat w warszawskiej Cytadeli. Po uwolnieniu, nie chcąc, jak inni, wyjeżdżać w głąb Rosji, zdecydował się osiąść wraz z żoną we Lwowie. Ze względu na pracę ojca rodzina na pewien czas przeniosła się do Stryja. Tam Przemysław rozpoczął naukę, a następnie gdy powrócili do Lwowa, młody Dąbkowski kontynuował ją w Gimnazjum im. Franciszka Józefa. W 1895 r. zapisał się na studia prawnicze w Uniwersytecie Lwowskim, dzięki rozległej autonomii galicyjskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta