Profesjonalni i nieetyczni
- Komentarze specjalistów
Szefowie firm dają łapówki i twierdzą, że zmuszają ich do tego obecne przepisy
Profesjonalni i nieetyczni
Polscy menedżerowie są coraz lepiej przygotowani teoretycznie do kierowania firmą, ale praktyka biznesowa zmusza ich do poruszania się na pograniczu przepisów prawnych i zasad etyki. 66 proc. z nich uważa, że obecne przepisy są korupcjogenne, a co trzeci przyznaje wręcz, że dawał łapówki, by przyspieszyć załatwienie sprawy warunkującej powodzenie jakiegoś przedsięwzięcia. Portret polskiego menedżera 2000 roku naszkicowaliśmy na następnej stronie "Mojej kariery". Za tydzień, w tym samym miejscu zamieścimy obraz polskiej firmy.
Z przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych sondażu rysuje się dość wyraźny obraz polskiej kadry zarządzającej. Zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Kobiety ciągle nie mogą przebić się na najwyższe stanowiska i tylko nieliczne zostają dyrektorami zarządzającymi cudzym biznesem lub decydują się na założenie własnej firmy. 38 proc. badanych menedżerów kieruje na co dzień firmami, których są właścicielami bądź udziałowcami. Trzy czwarte uczestników badania to ludzie w wieku powyżej 40 lat. 67 proc. ma wyższe wykształcenie.
Wcale nie tak łatwo, jak się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta