W pułapce teraźniejszości
Adam Krzemiński
Ash nie tylko opisuje historię, która się toczy. Stara się też wpływać na nią swym pisarstwem.
Książka Gartona Asha to - w swojej kategorii - dużo więcej niż "książka miesiąca" i tylko trochę mniej niż "książka dziesięciolecia". Autor, dobrze znany po obu stronach Atlantyku reporter, eseista i historyk dziejów najnowszych, zebrał w niej eseje i reportaże z Europy. Publikował je głównie na łamach "New York Review of Books" w latach 1989-1999, kiedy to stary kontynent zmienił się równie głęboko, jego zdaniem, jak w tragicznym dziesięcioleciu 1939-49.
Antologie tekstów gazetowych zwykle są ryzykowne. Ujawniają zdyszane tempo, mylne tropy i hipotezy, a także mielizny i braki tematyczne. Również w wypadku "Historii na gorąco" czytelnik tu i ówdzie sam rozpozna działanie czasu. Niemniej jest to książka ze wszech miar warta lektury zarówno dla tych, którzy dobrze pamiętają Wielki Wybuch roku 1989 w Europie Środkowowschodniej, jak i dla tych, którzy dopiero teraz wchodzą w historię najnowszą.
Temat życia: Europa Środkowa
Te 25 szkiców - opatrzonych dla łatwiejszej lektury zgrabnie komentowanymi kalendariami - składa się na "historię teraźniejszości" (tytuł angielskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta