Recenzje książkowe
Grunt dla faszyzmu
Niedawne wybory w Austrii i powstanie rządu z udziałem Partii Wolności spowodowały, że zaczęto więcej pisać i dyskutować o faszyzmie i faszystowskiej przeszłości. Warto zatem zapoznać się z książką profesora Jerzego W. Borejszy "Szkoły nienawiści". Autor pokazuje w niej, czym był w istocie
faszyzm, przedstawia ruchy i państwa faszystowskie oraz ustroje autorytarne w latach 1919-1945. Autor deklaruje, że jego książka jest nie tylko "próbą rekonstrukcji europejskiego wczoraj, ale i próbą odpowiedzi na pytania o nasze dzisiaj".
Obawiać się więc trzeba równoczesnych głębokich kryzysów politycznych, moralnych i gospodarczych. Sytuacji, w której znaczną część społeczeństwa stanowią ludzie zawiedzeni i zdesperowani swym położeniem, nie znajdujący sobie miejsca w strukturze społecznej. To właśnie może być podłożem dla rozwoju faszyzmów.
Borejsza stwierdza, że ruchy faszystowskie najłatwiej rozwijają się tam, gdzie państwo jest słabe, mechanizmy demokratyczne nie są ugruntowane, brak silnych tradycji pluralizmu i demokracji. W takich krajach jest też dobry grunt dla systemów autorytarnych. A autorytaryzm, choć różni się od faszyzmu, ma z nim cechy wspólne.
Baczną uwagę należy zwracać na szerzenie nienawiści do wskazanego wroga. Nienawiść jest bowiem, jak pisze autor, podstawową metodą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta